- Call Reminder
- Answer Call
- Call Logs
- Push Message
- Message Reminder
- Dial Call
- Calendar
- Weather
- Speed Measurement
- Calculator
- Alarm Clock
- World Time
- Music Player
- Power Reserve
- Remote Control
- Countdown
- Calculators
- Sleep Tracker
- 24-hour instruction
- Thermometer for Body Temperature
- ECG
- Heart Rate Tracker
- Blood oxygen monitor
- Fitness Tracker
- Sports Mode
- Passometer
- Touch Screen
- Thermometer
- Bluetooth v4.0
- Built-in Flash
- APP Control
- IP68 waterproof
- Magnetic Charging
Supported Watch Languages:
- English
- German
- Spanish
- Italian
- French
- Portuguese
- Russian
- Turkish
| Display Type | IPS |
| Screen Resolution | 320×240 |
| Screen Size | 1.3 round LTPS LCD screen |
| Screen Material | Tempered glass |
| Display Colour | Colour |
| Design | Slider |
| Band Material | TPU |
| Case Material | Steel |
| Battery voltage | 3.7V |
| Product weight | 31g |
- 1 x DT79 Smart Watch
- 1 x Magnetic charging cable
- 1 x User Manual
Comes with Gift Box
| Single package size | 28.7X7.1X3.1 cm |
| Single gross weight | 0.300 kg |
| Free Standard Delivery in | UK |




























Reviews
There are no reviews yet.