- Call Reminder
- Answer Call
- Push Message
- Message Reminder
- Dial Call
- Bluetooth Calling
- Watch Face Selection
- Shake to take Photos
- Find Phone
- Information Viewing
- MP3 Playback
- Chronograph
- Calendar
- Alarm Clock
- Power Reserve
- Remote Control
- Countdown
- Stopwatch
- Restore
- Small Second
- Big Three Needles
- Visual control
- Gesture control
- Heart Rate Monitoring
- Blood Oxygen Monitoring
- Blood Pressure Monitoring
- Fitness Tracker
- Multi-Sport Mode
- Pedometer
- Step Count
- Distance Records
- Calories
- Speed Measurement
- Passometer
- Sedentary Reminder
- Sleep Tracker
- MP3 Playback
- Touch Screen
- Bluetooth v4.0
- Auto Focus
- Built-in Flash
- App Control
- Waterproof IP67
- Chronograph
- Integrated Heart Rate Sensor
Supported Watch Languages:
- English
- French
- Spanish
- Portuguese
- Italian
- Polish
- Russian
- Arabic
- Simplified Chinese
- Japanese
- Thai
| Display Type | IPS |
| Screen Resolution | 320×240 |
| Screen | 2″ |
| Display Colour | Colour |
| Display Size | 1.3 inch |
| Screen Material | Nano-Tempered Glass |
| Touch Screen Specification | IPS Full Viewing Angle Round Colour Screen |
| Design | Bar |
| Movement Type | Electronic |
| Band Material | Stainless Steel, Silicone, Leather |
| Length of Wristband | 245mm |
| Case Material | Zinc Alloy, Plastic |
| Battery Type | Lithium Battery |
| Battery Voltage | 3.7V |
- 1x DT92 Smart Watch
- 1x Charging Cable
- 1x User Manual
- Comes in Gift Box
| Single package size | 15X12X3.5 cm |
| Single gross weight | 0.330 kg |
| Free Standard Delivery within | UK |















































Reviews
There are no reviews yet.