- SMS Alerts
- Call Reminder
- Push Information (SMS/Skype/ Facebook/Twitter/Line/ WhatsApp/QQ/WeChat)
- Message Reminder
- BT Call
- BT Music
- App Control
- Custom Alarm Clock Alerts
- Multiple Watch Themes
- Connect Apple Health Features
- OTA upgrade
- Raise Hand to Light up Display
- Find Watch
- Remote Photography
- Weather
- Stopwatch
- Heart Rate Tracker
- Blood Pressure Monitoring
- Blood Oxygen Monitoring
- Fitness Tracker
- Multiple Sport Modes
- Sport Mileage
- Calorie Consumption
- Exercise duration
- Pedometer
- Step Count
- Distance Count
- Calorie Count
- Sleep Tracker
- Sedentary Reminder
- Touch Screen
- Bluetooth v5.0
- Built-in Flash
- Waterproof IP67
- Heart Rate Sensor
- Gravity Sensor
- Vibration Mode
Supported Watch Languages:
- Once connected to the Phone the Watch automatically switches to the current phone language.
- English
- German
- Italian
- Russian
- Japanese
- Korean
- Thai
- Portuguese
- Simplified Chinese
- Traditional Chinese
- Spanish
| Display Type | IPS |
| Screen Resolution | 320×240 |
| Screen | 2″ |
| Display Colour | Colour |
| Display Size | HD 1.3” Colour Screen (Tempered Glass Material) |
| Touch Screen Specification | Single Touch |
| Design | Rotatable |
| Movement Type | Electronic |
| Band Material | Silicone |
| Case Material | Zinc Alloy Plating |
| Watch Weight | 52g |
| Battery Type | Polymer Lithium Battery |
- 1 x GT8 Smart Watch
- 1 x User Manual
- Comes with Gift Box
| Single package size | 15X11X5 cm |
| Single gross weight | 0.200 kg |
| Free Standard Delivery within | UK |



























Reviews
There are no reviews yet.