- Call Reminder
- Answer Call
- Message Reminder
- Dial Call
- Social Sharing ( Facebook, Twitter, Wechat, QQ etc.)
- Anti-lost Function
- Calendar
- Calorie Count
- Alarm Clock
- Remote Control
- Interactive Music
- Photo Function
- Stopwatch
- Heart Rate Monitoring
- Blood Pressure Monitoring
- Sleeping Monitoring
- Blood Oxygen Monitoring
- Fitness Tracker
- Training Plans with APP (Record and Analyse Data)
- Record 7 Days of Detailed Motion Data
- Sport Modes
- Passometer
- Pedometer
- Touch Screen
- Bluetooth v5.0
- Waterproof IP68
- Up to 30 Days Battery Life
- Passometer
- Pedometer
- Training plans with APP (Record and Analyse Data)
- Record 7 Days of Detailed Motion Data
- Magnetic Charging
Supported Watch Languages:
- English
- German
- Italian
- Polish
- Spanish
- Portuguese
- French
- Russian
- Chinese
- Japanese
| Display Type | TFT |
| Screen Resolution | 240×240 |
| Screen | 2″ |
| Display Colour | Colour |
| Display Size | 1.28 inch |
| Touch Screen Specification | IPS LCD Full Touch Display |
| Movement Type | Electronic |
| Band Material | Sillicone |
| Case Material | Zinc Alloy |
| Watch Dimensions | 46mm x 45mm x 9.8mm |
- 1 x LW11 Smart Watch
- 1 x Magnetic Charging Cable
- 1 x User Manual
- Comes in Gift Box
| Single package size | 10X10X5 cm |
| Single gross weight | 0.250 kg |
| Free Standard Delivery within | UK |























Reviews
There are no reviews yet.