- Call Reminder
- Dial Call
- Answer Call
- One-click Reject/Mute
- Message Reminder
- Push Message
- Phone and App Notifications
- Calendar/Event Reminders
- GPS Navigation
- Moisture Measurement
- Weather Forecast
- Calculators
- Calendar
- World Time
- Power Reserve
- Remote Control
- CountDown & Stopwatch
- Alarm Clock
- Multi-watch Faces
- Blood Pressure Monitoring
- Find Phone
- 24-hour instruction
- Turn Wrist Detection
- Music Control
- Interactive Music
- Shake to Take Photo
- All-day Heart Rate Monitoring (Abnormal Heart Rate Alert)
- Blood Oxygen Monitoring
- Sleep Quality Monitoring
- Body Temperature Monitoring
- Fitness Tracker
- Daily Step Goals and Count
- Real-time Pace & Distance
- Calorie Count
- 10 Goal-Based Exercises
- Cycling Tracker
- Sedentary Reminder
- Heart-rate sensor
- Proximity sensor
- Accelerometer
- Up to 30 Days Battery Life
- Vibration Mode
- Thermometer
- GPS Navigation
- Water Resistant up to 30 meters
- Touch Screen
- Bluetooth v5.1
- Built-in Flash
- APP Control
- IP68 Waterproof
- Touch Screen
Supported Watch Languages
- English
- Portuguese( Brazil and Portugal)
- Spanish
- Italian
- French
- German
- Czech
- Polish
- Russian
- Turkish
- Arabic
- Persian
- Thai
- Japanese
- Korean
- Vietnamese
| Display Type | IPS |
| Screen Resolution | 320×240 |
| Screen Resolution | 240×240 |
| Screen | 2″ |
| Display Colour | Colour |
| Display Size | 1.3 inch |
| Touch Screen Specification | 2.5D Glass + IPS Full Round Colour |
| Design | Rotatable |
| Movement Type | Electronic |
| Band Material | Silicone |
| Case Material | Alloy, Zinc Alloy + TUP |
| Battery Type | Lithium Polymer Battery |
| Dial size | 45x45x11.6mm |
| Watch Weight | 51g |
- 1 x Zeblaze GTR Smart Watch
- 1 x Strap
- 1 x Charging Cable
- 1 x User Manual (English, Deutsch, Español, Português, Français, Japanese .)
| Single package size | 18X15X5 cm |
| Single gross weight | 210 kg |
| Free Standard Delivery within | UK |























Reviews
There are no reviews yet.