- Call Reminder
- Answer Call
- Bluetooth Call
- Message Reminder
- Dial Call
- Information Viewing
- Local music
- Music Control
- Find Phone
- Alarm Clock
- Stopwatch
- Countdown
- Dial Selection
- ECG Monitoring
- 24 Hour Heart Rate Monitoring
- Blood Pressure Monitoring
- Blood Oxygen monitoring
- Fitness Tracker
- Multi-Sports Modes
- Pedometer
- Sleep Tracker
- Sedentary Reminder
- Hydration Reminder
- Magnetic Charging
- Large Touch Screen
- Waterproof IP67
- Bluetooth v5.0
- Blood Pressure Sensor
- Blood Oxygen Sensor
Supported Watch Languages:
- English
- German
- Spanish
- Portuguese
- French
- Italian
- Thai and Vietnamese
- Polish
- Russian
- Arabic
- Hebrew
- Chinese
- Japanese
| Display Type | TFT |
| Screen Resolution | 320×358 |
| Screen | 2″ |
| Display Colour | Colour |
| Display Size | 1.78” |
| Screen Material | Nano-Tempered Glass |
| Touch Screen Specification | LTPS LCD Runway Screen |
| Design | Bar |
| Movement Type | Electronic |
| Band Material | Rubber/ Silicone/ Leather |
| Length of Wristband | 245mm |
| Case Material | Zinc Alloy |
| Battery Type | Lithium Battery |
- 1 x DT93 Smart Watch
- 1 x Magnetic Charging Cable
- 1 x User Manual
- Comes in Gift Box
| Single package size | 8X5X3 cm |
| Single gross weight | 0.300 kg |
| Free Standard Delivery within | UK |












Reviews
There are no reviews yet.